فروش عسل طبیعی|عسل کوهی وحشی|فروش محصولات ارگانیک و سالم|
پاستوریزه کردن عسل

مضرات پاستوریزه کردن عسل

پاستوریزه کردن عسل چیست ؟ عسل تنها ماده غذایی فساد ناپذیر جهان میباشد که نیازی به فرایند پاستوریزه کردن مثل سایر مواد غذایی  ندارد عسل با داشتن آنزیمهای نظیر دیاستاز که نوعی آنزیم گوارش زنبور عسل است و همچنین مواد منحصر به فرد دیگر نظیر اینهیبین و اب اکسیژنه و دیگر مواد ناشناخته طبیعی مانع فساد پذیری عسل می شود .

عسل کاملاً رسیده به علت غلظت بالایی که دارد ، هیچ نوع موجود تک سلولی (مخمر یا غیره ) یا پر سلولی قادر به رشد ، تکثیر ، فعالیت و ادامه زندگی نیست و چنین عسلی در معرض هیچ نوع فسادی قرار ندارد عملیات پاستوریزه کردن عسل را در کارخانه های بسته بندی بر روی عسل انجام میدهند تا مواد خارجی مثل ذرات گرده .تیکه های موم .و اجزای باقیمانده زنبور وغیره را از عسل جدا کرده و ان را به صورت صاف و ذلال و مشتری پسند در اورند البته این گام  درستی است که مواد ناخالص ان را میگیرند.

پاستوریزه کردن چیست

پاستوریزه کردن عسل با روش حرارت

همانظور که ذکر شد کارخانه های بسته بندی عسل به منظور  پاستوریزه کردن حرارتی به عسل وارد میکنند که حدود ۸۰ درجه میباشد نتیجه این حرارت باعث از بین رفتن انزیم های مفید و ویتامین ها و مواد معدنی عسل میشود کارخانه ها بیشتر حرارت را جهت جلوگیری از رس بستن عسل ایجاد میکنند تا عسل بسته بندی شده در بازار روان و شفاف باقی بماند و رس یا گرانوله که طبیعت عسل است رخ ندهد.

امروزه کسانی که آشنایی کامل با عسل دارند ترجیح می دهند عسل را بدون اینکه حرارت دیده باشد مستقیماً از منابع تولید اولیه تهیه و مصرف نمایند و یا بصورت رس بسته استفاده نمایند چیزی که در بسیاری از کشورهای اروپایی و امریکایی رایج است حدود ۸۰ درصد از مواد جامد عسل را قند ها و بقیه آنرا انواع مواد معدنی ، مواد آلی ، آنزیم ها ، پروتین ها ، چربی ها ، ویتامین ها ، اسیدها و مواد آروماتیک تشکیل می دهند این مواد بی ثبات و به حرارت بسیار حساس اند.

پاستوریزه کردن درمنزل

نتیجه پاستوریزه کردن عسل

برخی از خواص بسیار مفید و  دارویی عسل که شامل مواد معدنی، مواد الی و انزیم ها و غیرو….که در بالا به ان اشاره شد به واسطه همین حرارت از بین می روند و متاسفانه عسل راتبدیل به ماده ای سمی و بی ارزش می نماید که مصرف ان برای سلامتی بدن مضر است.

پس نتیجه میگیریم که عسل نیازی به پاستوریزه کردن ندارد و این واژه غلط را نباید در مورد عسل به کار برد البته کارخانه ها و زنبورداران و کسانی که رابطه مستقیم در بسته بندی عسل این ماده با ارزش و دارویی دارند می توانند جهت صاف کردن عسل از حرارت کم و غیر مستقیم استفاده نمایند و به جای حرارت زیاد و مواد رس شکن و مواد شیمیایی مضر جهت شفاف سازی و رس نبستن عسل در بالابردن اطلاعات و سطح فرهنگ مصرف و شناخت مردم گام بردارند تا با استفاده از این ماده شفابخش سلامتی خود و افراد خانواده تامین گردد.

شما از مضرات و فواید پاستوریزه کردن چه می دانید؟ لطفا تجربیات خود را از طریق بخش نظرات همین صفحه با ما و دیگر همراهان میهن ارگانیک به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید
[از مجموع: 1 میانگین امتیاز: 2]

نظر دهید